KEMET R74NI21204000K
Part No.:
R74NI21204000K
Shipping
R74NI21204000K Information
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1300V (1.3kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
53 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)