KEMET R66PD1100CK10J
Part No.:
R66PD1100CK10J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYESTER
Shipping
R66PD1100CK10J Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.319" (8.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)