KEMET R60EF4100AA6AM
Part No.:
R60EF4100AA6AM
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM AUTOMOTIVE
Shipping
R60EF4100AA6AM Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)