KEMET R49AI268000B1K
Part No.:
R49AI268000B1K
Description:
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Shipping
R49AI268000B1K Information
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
800V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)