KEMET R474I21000001K
Part No.:
R474I21000001K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Shipping
R474I21000001K Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
440V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)