KEMET R46KN333000H1K
Part No.:
R46KN333000H1K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Shipping
R46KN333000H1K Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
275V
Voltage Rating - DC:
560V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.634" (16.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)