KEMET R46KI356050N0M
Part No.:
R46KI356050N0M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Shipping
R46KI356050N0M Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
275V
Voltage Rating - DC:
560V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.752" (19.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)