KEMET R463F3100DQM1M
Part No.:
R463F3100DQM1M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Shipping
R463F3100DQM1M Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)