Johanson Technology Inc. QSCP251Q1R1B1GV001T
Part No.:
QSCP251Q1R1B1GV001T
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1.1PF 250V C0G/NP0 0603
Shipping
QSCP251Q1R1B1GV001T Information
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
Series:
S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.1 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.89mm)