Nichicon QAP2E106JRP
Part No.:
QAP2E106JRP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP FILM 10UF 5% 250VDC AXIAL
Shipping
QAP2E106JRP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.094" W, 0.713" T x 2.047" L (27.80mm, 18.10mm x 52.00mm)