Nexperia USA Inc. PZU2.7B2L,315
Part No.:
PZU2.7B2L,315
Package:
SOD-882
Description:
DIODE ZENER 2.7V 250MW DFN1006-2
Shipping
PZU2.7B2L,315 Information
Package/Case:
SOD-882
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C