Nexperia USA Inc. PZU11B2L,315
Part No.:
PZU11B2L,315
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-882
Description:
DIODE ZENER 11V 250MW DFN1006-2
Shipping
PZU11B2L,315 Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C