Nexperia USA Inc. PTVS60VP1UTP,115
Part No.:
PTVS60VP1UTP,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-128
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SOD128
Shipping
PTVS60VP1UTP,115 Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-128
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 185°C (TA)