Samtec Inc. PTHF-112-03-M-Q-368
Part No.:
PTHF-112-03-M-Q-368
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
2.00 MM PC/104-PLUS SELF-NESTING
Shipping
PTHF-112-03-M-Q-368 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
PTHF
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board
Number of Positions:
48
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Press-Fit, Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.368" (9.35mm)
Contact Length - Post:
0.482" (12.24mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C