Delevan PT5R-800HM
Part No.:
PT5R-800HM
Description:
FIXED IND 5UH 10.6A 10 MOHM TH
Shipping
PT5R-800HM Information
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
10.6 A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.800" Dia (20.32mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)