Delevan PT5R-530HM
Part No.:
PT5R-530HM
Description:
FIXED IND 5UH 6.1A 15 MOHM TH
Shipping
PT5R-530HM Information
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
6.1 A
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.530" Dia (13.46mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)