Delevan PT5R-1000
Part No.:
PT5R-1000
Package:
Radial, Vertical (Open)
Description:
FIXED IND 5UH 12.8A 8 MOHM TH
Shipping
PT5R-1000 Information
Series:
PTR
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
12.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.000" Dia x 0.400" W (25.40mm x 10.16mm)