Delevan PT5-800HM
Part No.:
PT5-800HM
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 5UH 10.6A 10 MOHM TH
Shipping
PT5-800HM Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
PT
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
10.6 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.800" Dia (20.32mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)