Delevan PT5-530HM
Part No.:
PT5-530HM
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 5UH 6.1A 15 MOHM TH
Shipping
PT5-530HM Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
PT
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.530" Dia (13.46mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)