Delevan PT5-1000HM
Part No.:
PT5-1000HM
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 5UH 12.8A 8 MOHM TH
Shipping
PT5-1000HM Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
PT
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
12.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)