Pulse Electronics PM5448.682NLT
Part No.:
PM5448.682NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 6.8UH 7A 39.1MOHM SMD
Shipping
PM5448.682NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM5448.xxxNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
39.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)