Pulse Electronics PM5430.332NLT
Part No.:
PM5430.332NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.6A 28.6MOHM SM
Shipping
PM5430.332NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM5430.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.6 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
28.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
43MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)