Pulse Electronics PM5405.332NLT
Part No.:
PM5405.332NLT
Description:
FIXED IND 3.3UH 12A 13.5MOHM SMD
Shipping
PM5405.332NLT Information
Series:
PM5405
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
27A
DC Resistance (DCR):
13.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)