Pulse Electronics PM5404.822NLT
Part No.:
PM5404.822NLT
Description:
FIXED IND 8.2UH 5A 63 MOHM SMD
Shipping
PM5404.822NLT Information
Series:
PM5404
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
8A
DC Resistance (DCR):
63mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)