Pulse Electronics PM5400.561NLT
Part No.:
PM5400.561NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 560NH 4.5A 36MOHM SMD
Shipping
PM5400.561NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM5400
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)