Pulse Electronics PM5175.103NLT
Part No.:
PM5175.103NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 5A 43 MOHM SMD
Shipping
PM5175.103NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM5175.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
5.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)