Bourns Inc. PM43-560K-RC
Part No.:
PM43-560K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 56UH 500MA 940MOHM SMD
Shipping
PM43-560K-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM43
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
740mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
940mOhm
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)