Pulse Electronics PM4342.222NLT
Part No.:
PM4342.222NLT
Description:
FIXED IND 2.2UH 12A 7 MOHM SMD
Shipping
PM4342.222NLT Information
Series:
PM4342.XXXNLT
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
27A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)