Pulse Electronics PM4341.252NLT
Part No.:
PM4341.252NLT
Description:
FIXED IND 2.5UH 7A 22 MOHM SMD
Shipping
PM4341.252NLT Information
Series:
PM4341.XXXNLT
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)