Pulse Electronics PM4341.103NLT
Part No.:
PM4341.103NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 3.5A 85 MOHM SMD
Shipping
PM4341.103NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4341.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
85mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)