Pulse Electronics PM4340.101NLT
Part No.:
PM4340.101NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 100NH 23A 3 MOHM SMD
Shipping
PM4340.101NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4340.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
23 A
Current - Saturation (Isat):
27A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)