Pulse Electronics PM2247.562NLT
Part No.:
PM2247.562NLT
Description:
FIXED IND 5.6UH 28A 4.2MOHM SMD
Shipping
PM2247.562NLT Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
28 A
Current - Saturation (Isat):
34A
DC Resistance (DCR):
4.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)