Pulse Electronics PM2247.472NLT
Part No.:
PM2247.472NLT
Description:
FIXED IND 4.7UH 30A 3.8MOHM SMD
Shipping
PM2247.472NLT Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
39A
DC Resistance (DCR):
3.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)