Pulse Electronics PM2247.153NLT
Part No.:
PM2247.153NLT
Description:
FIXED IND 15UH 18A 11.5MOHM SMD
Shipping
PM2247.153NLT Information
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
11.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)