Bourns Inc. PM1812-2R7J-RC
Part No.:
PM1812-2R7J-RC
Description:
FIXED IND 2.7UH 370MA 750MOHM SM
Shipping
PM1812-2R7J-RC Information
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
370 mA
DC Resistance (DCR):
750mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)