Bourns Inc. PM1608S-103M-RC
Part No.:
PM1608S-103M-RC
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10MH 20MA 32.8 OHM SMD
Shipping
PM1608S-103M-RC Information
Series:
PM1608S
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
32.8Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
800kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)