Bourns Inc. PM127SH-391M-RC
Part No.:
PM127SH-391M-RC
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 390UH 1.6A 680MOHM SMD
Shipping
PM127SH-391M-RC Information
Series:
PM127SH
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
680mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)