Bourns Inc. PM12645S-1R8M-RC
Part No.:
PM12645S-1R8M-RC
Description:
FIXED IND 1.8UH 21A 4.7 MOHM SMD
Shipping
PM12645S-1R8M-RC Information
Series:
PM12645S
Material - Core:
Iron
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21 A
Current - Saturation (Isat):
40A
DC Resistance (DCR):
4.7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)