Bourns Inc. PM124SH-680M-RC
Part No.:
PM124SH-680M-RC
Description:
FIXED IND 68UH 1.5A 200 MOHM SMD
Shipping
PM124SH-680M-RC Information
Series:
PM124SH
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)