Bourns Inc. PM124SH-331M-RC
Part No.:
PM124SH-331M-RC
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 330UH 750MA 950MOHM SM
Shipping
PM124SH-331M-RC Information
Series:
PM124SH
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
750mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
950mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)