Bourns Inc. PM1210-1R5J-RC
Part No.:
PM1210-1R5J-RC
Description:
FIXED IND 1.5UH 210MA 750MOHM SM
Shipping
PM1210-1R5J-RC Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
210 mA
DC Resistance (DCR):
750mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)