Bourns Inc. PM1210-180J-RC
Part No.:
PM1210-180J-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 18UH 110MA 3.3 OHM SMD
Shipping
PM1210-180J-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
110 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.3Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)