Bourns Inc. PM105SB-271K-RC
Part No.:
PM105SB-271K-RC
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 270UH 410MA 870MOHM SM
Shipping
PM105SB-271K-RC Information
Series:
PM105SB
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
410 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
870mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)