Bourns Inc. PM104SH-150-RC
Part No.:
PM104SH-150-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 15UH 2.8A 37 MOHM SMD
Shipping
PM104SH-150-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM104SH
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)