Vishay General Semiconductor - Diodes Division PLZ24A-G3/H
Part No.:
PLZ24A-G3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-219AC
Description:
DIODE ZENER 24V 500MW DO219AC
Shipping
PLZ24A-G3/H Information
Manufacturer:
Series:
PLZ
Package/Case:
DO-219AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2.5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
35 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 19 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C