Vishay Dale Thin Film PLT1206Z1211LBTS
Part No.:
PLT1206Z1211LBTS
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 1.21KOHM 0.01% 0.4W 1206
Shipping
PLT1206Z1211LBTS Information
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Series:
PLT
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.21 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.4W, 2/5W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.84mm)