NXP USA Inc. PK40N512VLQ100
Part No.:
PK40N512VLQ100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Shipping
PK40N512VLQ100 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
Kinetis K40
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:
DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
98
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 27x16b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)