EPCOS - TDK Electronics PID150H-251M
Part No.:
PID150H-251M
Description:
DIFFERENTIAL MODE INDUCTOR 2X250
Shipping
PID150H-251M Information
Series:
PID*-251M
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
270mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.610" L x 0.610" W (15.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)