EPCOS - TDK Electronics PID120H-251M
Part No.:
PID120H-251M
Description:
DIFFERENTIAL MODE INDUCTOR 2X250
Shipping
PID120H-251M Information
Series:
PID*-251M
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
820 mA
Current - Saturation (Isat):
1.16A
DC Resistance (DCR):
410mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)