EPCOS - TDK Electronics PID100-251M
Part No.:
PID100-251M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
DIFFERENTIAL MODE INDUCTOR 2X250
Shipping
PID100-251M Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
PID*-251M
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
645mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.13Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)